اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۱
چگونگی اندازه‌گیری و نصب سبد سوپری ریلی یخچالی داخل کابینت

راهنمای نصب سبد سوپر یخچالی آدلان

کابینتی ویژه ی نصب سبد سوپر یخچالی در آشپزخانه! دکوراسیون مدرن آشپزخانه های امروزی پذیرای استفاده از تجهیزات متفاوتی از جمله سبد های آویز و ریلی است. اولویت طراحان دکوراسیون و کابینت سازان به ایجاد یک انسجام درونی بین فضای داخل کابینت ها و فضای خارجی کابینت ها است. امروزه مرز محسوسی بین آشپزخانه های کلاسیک و مدرن را می توان دید. به صورتی که دکوراسیون آشپزخانه ها از تجمل گرایی و استفاده از تجهیزات پر زرق و برق فاصله گرفته و پارتیشن بندی های مشخصی برای استفاده از تجهیزات کاربردی برای قسمت های مختلف آن ها در نظر گرفته شده است. سبد های سوپری یخچالی از نمونه تجهیزات کاربردی بوده که قسمت قابل توجهی از آشپزخانه را به خود اختصاص می دهند. توجه به سایز سبد و یونیت کابینت در نصب آن ها اهمیت زیادی دارد. از این رو با مقاله راهنمای نصب سبد سوپر یخچالی آدلان قدم به قدم سبد سوپری خود را در کابینت نصب کنید.

ابتدا لازم است تا با قطعات منفصله تشکیل دهنده سبد های سوپر یخچالی آدلان آشنا شوید:

شاسی داخلی (۱عدد) – شاسی بیرونی (۱عدد) – سبد بزرگ (تعداد وابسته به مدل سبد) – سبد کوچک (تعداد وابسته به مدل سبد) – یراق پلاستیکی L (2عدد) – یراق پلاستیکی شیاردار (۲عدد) – مجموعه شاخک داخلی (۱عدد) – ناودانی شاخک (۱عدد) – یراق لولا چپ (۱عدد) – یراق لولا راست (۱عدد) – بوشن فاصله گذار (۴عدد) – تسمه رابط کننده (۲عدد) – مجموعه صفحه کف (۱عدد) – شاخک بزرگ بیرونی (۱عدد) – شاخک کوچک بیرونی (۱عدد) – پیچ خودکار ۲۰*۴ (۶عدد) – پیچ خودکار ۲۵*۴ (۴عدد) – پیچ سرتخت ۱۵*۵ (۱۴عدد) – پیچ آلن ۳۰*۸ (۲عدد) – واشر ۸ (۲عدد)

مجموعه ی قطعات گفته شده در سبد های سوپری یخچالی در ارتفاع و یونیت های مختلف متفاوت است. ابعاد گفته شده در جدول زیر کاملا مشخص شده است.

سایز سبد و یونیت کابینت در نصب آن ها

۱- توجه به یونیت کابینت؛ شرط اول در نصب سبد سوپر یخچالی

اولین قدم در نصب سبد سوپر یخچالی اطلاع دقیق از یونیت کابینت محل نصب سبد است. ابعادی که به عنوان یونیت در سبد های سوپری عنوان می شوند همان اندازه ی عرض درب، ارتفاع درب و عمق کابینت محل نصب هستند. عدم مطابقت سایز سبد سوپری یخچالی با یونیت کابینت، مشکل در نصب آن به وجود می آورد. بنابراین قبل از سفارش سبد سوپری، ابعاد گفته شده را با دقت اندازه گیری کنید.

یونیت کابینت در نصب سبد سوپر یخچالی چیست

بخوانید: یونیت کابینت چیست؟

۲- اتصال مجموعه صفحه کف

قطعات مورد نیاز: مجموعه صفحه کف، پیچ خودکار

قدم بعدی در نصب سبد سوپر یخچالی پس از اندازه گیری یونیت کابینت، اتصال مجموعه ی صفحه به کف کابینت است. مجموعه صفحه کف با حداقل چهار پیچ خودکار به کف کابینت متصل می شود. با توجه به نوع کاربرد طبقات سبد های سوپر یخچالی که در دو دسته برای اتصال به درب کابینت و فضای داخل کمد تقسیم بندی شده اند، باید سبد های داخلی کمد با فاصله ی مشخصی لبه ی خارجی کابینت قرار بگیرند. این فاصله در یونیت های مختلف متفاوت است. برای یونیت های ۴۰ و ۴۵ سانتی متر این فاصله برابر ۲۷/۵ سانتی متر و در یونیت های ۵۰، ۵۵ و ۶۰ سانتی متر معادل ۲۷ سانتی متر است.این فاصله ( فاصله ی جلوی کابینت ها تا جلوی پایه ها ) با اندازه C برحسب سانتی متر در تصویر زیر مشخص شده است.

از طرفی توجه به فاصله ی مجموعه صفحه کف تا دیواره کناری کابینت اهمیت زیادی دارد. ابتدا مشخص کنید که درب کابینت شما از سمت راست باز می شود یا چپ؟ در هر دو صورت فاصله ی صفحه کف از دیواره کناری آن باید ۳۲ میلی متر باشد. اندازه های A و B برحسب میلی متر شاخص این فاصله هستند.

اتصال مجموعه صفحه کف سبد سوپری به کف کابینت

۳- درب راست بازشو یا چپ بازشو؟

قطعات مورد نیاز: مجموعه شاخک

نوبت به شاسی داخلی و مجموعه شاخک رسیده است. قبل از اتصال شاخک به شاسی داخلی مشخص کنید که درب کابینت از راست باز می شود یا چپ. اتصال شاخک به کناره ی شاسی داخلی متناسب با طرف چپ یا راست بازشو درب کابینت صورت می گیرد. یک قسمت برای بستن پیچ مجموعه شاخک در قسمت بالایی شاسی داخلی تعبیه شده اند. مجموعه شاخک را با پیچ به شاسی متصل کنید.

نصب سبد سوپر یخچالی در کابینت راست در بازشو و چپ در بازشو

۴- بستن شاسی داخلی به مجموعه کف

قطعات مورد نیاز: دو عدد پیچ آلن ۳۰*۸، دو عدد واشر ۸

مرحله چهارم برای نصب سبد سوپر یخچالی در اتصال مجموعه شاسی داخلی به صفحه کف است. این اتصال به کمک دو پیچ آلن ۳۰*۸ و واشر ۸ صورت می گیرد. بر روی صفحه دو قسمت آماده برای اتصال شاسی با پیچ تعبیه شده است.

قسمت مشخص شده در شاسی را مماس با صفحه قرار دهید. سپس واشر را روی آن قسمت بالایی شاسی قرار داده و آن ها را با پیچ به هم متصل کنید.

بستن شاسی داخلی به مجموعه کف

۵- شاخک را به بدنه کابینت متصل کنید

قطعات مورد نیاز: پیچ خودکار

پنجمین مرحله از نصب سبد سوپر یخچالی در بستن ناودانی شاخک به دیواره کابینت است. در مرحله سوم نصب سبد سوپر یخچالی آدلان یک عدد شاخک را به شاسی داخلی از قسمت بالایی متصل کردیم. به این ترتیب در این مرحله باید ناودانی شاخک را با پیچ خودکار و در قسمت زیر غلتک شاخک به بدنه کابینت متصل کنید. توجه داشته باشید که فاصله ی جلوی ناودانی شاخک تا لبه ی جلوی کابینت باید معادل ۲۶ سانتی متر باشد. همچنین قسمت بالای ناودانی تا بالای شاخک معادل ۱۷ میلی متر است.

نمای ناودانی شاخک و غلتک آن و فاصله های گفته شده در تصویر زیر مشخص شده اند.

راهنمای نصب سبد سوپر یخچالی داخل کابینت

۶- اتصال شاسی بیرونی به درب کابینت

قطعات مورد نیاز: یراق لولا چپ، یراق لولا راست، ۴ عدد پیچ

تاکید ما در نصب سبد سوپر یخچالی آدلان توجه به طرف باز شونده درب کابینت است. شاسی بیرونی که روی درب کابینت نصب می شود را مماس با درب کابینت نگه دارید. دو یراق لولای چپ یا راست را نسبت به سمت بازشوی درب کابینت به شاسی خارجی متصل کنید. با توجه به این که درب کابینت با لولای گازور به بدنه کابینت متصل شده، احتمال تداخل یراق لولای درب وجود دارد. شرکت آدلان برای حل این مشکل برای یراق لولای بالا دو ارتفاع متفاوت در نظر گرفته است. با استفاده از این مزیت می توان از برخورد لولای درب با لولای گازور جلوگیری کرد.

اتصال شاسی بیرونی به درب کابینت

۷- استفاده از یراق پلاستیکی L در نصب سبد سوپر یخچالی

قطعات مورد نیاز:یک عدد یراق پلاستیکی L، دو پیچ خودکار ۲۵*۴

یراق آلات مورد نیاز برای مرحله هفتم نصب سبد سوپر یخچالی در اتصال یراق پلاستیکی L به بدنه کابینت است. با توجه به طرف بازشو درب که می تواند از راست یا چپ باشد، یراق را چسبیده به کف و کنار کابینت نصب کنید. این اتصال توسط دو پیچ خودکار ۲۵*۴ صورت می گیرد. فاصله یراق از لبه خارجی کابینت باید ۰/۵ سانتی متر باشد.

استفاده از یراق پلاستیکی L در نصب سبد سوپر یخچالی

۸- اتصال شاسی بیرونی به یراق های پلاستیکی؛ هشتمین مرحله نصب سبد سوپر یخچالی

قطعات مورد نیاز: یک عدد یراق پلاستیکی L، دو پیچ خودکار ۲۵*۴

در قسمت بالایی کابینت، یراق پلاستیکی دوم را هم جهت با با یراق پلاستیکی پایینی وارد میله ی یراق لولای بالا کنید. سپس مجموعه ی شاسی بیرونی که به درب کابینت متصل است را وارد یراق پلاستیکی پایین که در مرحله قبل نصب کرده اید کنید. یراق پلاستیکی بالا را در همان فاصله ی ۰/۵ سانتی متر از لبه ی خارجی کابینت و به وسیله ی دو پیچ خودکار ۲۵*۴ دیگر به بدنه کابینت ببندید.

اتصال شاسی بیرونی به یراق های پلاستیکی

۹- اتصال شاسی بیرونی و داخلی از پایین با رابط

قطعات مورد نیاز: یک عدد تسمه رابط کننده، دو عدد پیچ سرتخت ۱۵*۵، دو عدد بوشن فاصله  گذار

این مرحله از نصب سبد سوپر یخچالی بسیار مهم است. در این مرحله دو شاسی خارجی و داخلی با رابط به یکدیگر متصل می شوند. در قسمت میانی بخش پایین شاسی داخلی یک بخش برای اتصال به رابط تعبیه شده است. از طرفی در قسمت داخلی تر شاسی بیرونی نیز بخشی برای اتصال به رابط در نظر گرفته شده است. تسمه رابط پایین با دو پیچ ۱۵*۵ و بوشن فاصله انداز به شاسی های بیرونی و داخلی متصل می شود. بوشن فاصله انداز را بین تسمه رابط و شاسی های بیرونی و داخلی قرار دهید. سپس رابط را روی بوشن گذاشته و با پیچ آن ها را به یکدیگر متصل کنید.

اتصال شاسی بیرونی و داخلی از پایین با رابط

۱۰- اتصال شاسی ها از بالا در نصب سبد سوپر یخچالی

قطعات مورد نیاز: یک عدد تسمه رابط کننده، دو عدد پیچ سرتخت ۱۵*۵، دو عدد بوشن فاصله  گذار

تسمه رابط دیگری که در بسته بندی سبد سوپر یخچالی قرار دارد برای اتصال شاسی بیرونی و داخلی از قسمت بالایی کابینت به یکدیگر است. محل های مشخص شده برای اتصال رابط همانند مرحله ی قبل، در قسمت های بالایی هر دو شاسی بیرونی و داخلی نیز تعبیه شده است. رابط به وسیله ی دو پیچ ۱۵*۵ و بوشن های فاصله انداز دیگر به شاسی ها متصل خواهد شد.

اتصال شاسی ها از بالا در نصب سبد سوپر یخچالی

۱۱- انتقال کامل وزن از روی درب کابینت به بدنه ی کابینت

قطعات مورد نیاز: شاخک کوچک بیرونی، شاخک بزرگ بیرونی، چهار عدد پیچ، دو عدد یراق پلاستیکی شیاردار، دو عدد پیچ خودکار ۲۰*۴

تصور عموم از محصولات آویز و متصل به درب کابینت بر افزایش فشار به درب بوده که سبب خراب شدن زودتر آن  می شود. در صورتیکه این باور کاملا اشتباه است. در نصب انواع سطل زباله توکار درب بازشو یا نصب سبد سوپر یخچالی هیچگونه فشاری از جانب محصول به درب کابینت وارد نمی شود. در سبد سوپر یخچالی این انتقال وزن به وسیله ی شاخک و یراق ها صورت گرفته است. شاخک کوچک را به پایین شاسی بیرونی و شاخک بزرگ را به بالای شاسی بیرونی متصل کنید. سپس دو یراق پلاستیکی دیگر را با فاصله ی ۲ سانتی متر از لبه ی بیرونی درب و در فاصله ی ۳ سانتی متری از قسمت پایینی درب کابینت قرار دهید. این دو یراق پلاستیکی برای فرو رفتن شاخک های کوچک و بزرگ دارای شیار در سطح خود هستند. یراق پلاستیکی شیار دار با پیچ خودکار ۲۰*۴ به درب کابینت متصل می شود. نقش اصلی این شاخک و شیار موجود در یراق پلاستیکی در حرکت شاسی داخلی و طبقات آن داخل کابینت است. به صورتی که با باز شدن درب کابینت در زاویه ۹۰ درجه، میله های شاخک باید در منتها الیه شیار یراق قرار بگیرند. با باز و بسته شدن درب کابینت، میله ی شاخک نیز در قسمت شیار دار حرکت می کند تا شاسی داخلی حرکت کند.

انتقال کامل وزن از روی درب کابینت به بدنه ی کابینت

۱۲- قرار دادن طبقات سبد سوپر یخچالی روی شاسی های داخلی و بیرونی

سبد های کوچک را روی شیار های موجود در شاسی خارجی سبد سوپر یخچالی قرار دهید. سبد های بزرگ را نیز روی شیار های شاسی داخلی قرار دهید.

قرار دادن طبقات سبد سوپر یخچالی روی شاسی های داخلی و بیرونی

اکنون نصب سبد سوپر یخچالی آدلان شما به پایان رسیده است. در صورتیکه می خواهید ریل های سبد سوپری در قسمت میانی کابینت نصب شوند می توانید از نمونه های سبد سوپر ریل وسط دیدن کنید.

اشتراک گذاری

۲ یک نظر

  1. جعفر باغبان اصفهان پاسخ

    ی سوپر یخچالی از ادلان خریدم و نصب شده وقتی طبقات پر میشه درب باز میمونه باید چکار کرد

    1. nahid jaberirad نویسنده ارسال پاسخ

      کاربر گرامی سلام میتوانید از آهنربا مخصوص کابینت استفاده کنید. برای خرید این محصول با فروشگاه تماس گرفته یا به شماره واتس آپ پیام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *